Generic filters
Exact matches only
استریل پیوری

Sterile Pyuria

تعریف پیوری:

به وجود هر یک از یافته های آزمایشگاهی زیر به تنهایی یا همراه با هم “پیوری” گفته می شود:

 1. وجود 10 یا تعداد بیشتری گلبول سفید در هر میلی متر مکعب یک نمونه ادرار
 2. وجود 3 یا تعداد بیشتری گلبول سفید در هر فیلد با بزرگنمایی 400× (HPF) ادرار سانتریفیوژ نشده
 3. نتیجه مثبت رنگ آمیزی گرم از یک نمونه ادرار سانتریفیوژ نشده
 4. مثبت شدن تست لکوسیت استراز روی نوار ادراری

براساس یافته های قبلی، هر چند از کلنی کانت های 100 هزار CFU/ml در یک نمونه ادرار به عنوان Cut off point برای افتراق عفونت مجاری ادراری از کلونیزاسیون باکتریایی استفاده می شده است، اخیراً بسیاری از آزمایشگاه های ایالات متحده کلنی کانت های باکتریایی بیش از 1000 CFU/ml در ادرار را به عنوان باکتری اوری گزارش می کنند. توجه به این نکته مهم است که کانت های باکتریایی پائین تر از 100 هزار  CFU/ml نیز می تواند با عفونت مجاری ادراری در ارتباط باشد. مطالعات امروزی نشان می دهند که با استفاده از کلنی کانت 100 هزار CFU/ml می توان عفونت های مهم از نظر بالینی را از عفونت های بی اهمیت افتراق داد و بنابراین تعداد کشت های مثبت را نسبت به زمانی که Cut off point مثبت بودن، CFU/ml 1000 در نظر گرفته شود تا 38 درصد کاهش داد. همچنین، استفاده از Cut off point بالاتر می تواند مصرف آنتی بیوتیک ها را کاهش دهد.

عوامل استریل پیوری

*عوامل مرتبط با عفونت:

 1. استفاده اخیر از آنتی بیوتیک ها
 2. عفونت ادراری تازه درمان شده (طی دو هفته قبل)
 3. عفونت های زنان (عفونت های زنانگی)
 4. اورتریت ناشی از کلامیدیا، نایسریا گنوره، مایکوپلاسما یا اوره آ پلاسما
 5. التهاب پروستات
 6. بالانیت (التهاب و تورم آلت تناسلی)
 7. التهاب آپاندیس
 8. عفونت ویروسی مجرای ادراری-تناسلی تحتانی
 9. سل ادراری-تناسلی
 10. عفونت قارچی
 11. بیماری های انگلی مثل تریکومونیازیس یا شیستوزومیازیس

*عوامل غیر مرتبط با عفونت:

 1. وجود یا استفاده اخیر از کاتتر (سوند) ادراری
 2. سیستوسکوپی یا اندوسکوپی اورولوژیک اخیر
 3. سنگ های مجرای ادراری
 4. وجود جسم خارجی مثل مش جراحی (Surgical Mesh) در مجرای خروجی ادرار یا یک فنر (Stent)
 5. نئوپلاسم مجرای ادراری
 6. پرتودرمانی لگن
 7. فیستول ادراری
 8. کلیه پلی کیستیک (وجود کیست های پر از مایع داخل کلیه)
 9. رد پیوند کلیه
 10. ترومبوز ورید کلیوی
 11. نفریت بینابینی یا نفروپاتی بدون درد
 12. نکروز پاپیلاری
 13. سیستیت بینابینی (التهاب مثانه)
 14. بیماری های التهابی مثل لوپوس اریتماتوز سیستمیک یا بیماری کاوازاکی

تشریح عوامل استریل پیوری

-عفونت های منتقله از راه جنسی

درسال 2008، تخمین زده شده است که حدود 500 میلیون نفر از جمعیت دنیا دچار عفونت ویروس های منتقله از راه جنسی مثل هرپس سیمپلکس ویروس تیپ2 ( (HSV-2 و پاپیلوماویروس انسانی (HPV) بوده اند یا عفونتهای منتقله از راه جنسی مثل سوزاک، کلامیدیازیس، سیفیلیس، مایکو پلاسما و تریکومونیازیس داشتند. سالانه بیش از 300 هزار مورد عفونت سوزاک در بین آمریکایی ها به CDC گزارش می شود.

-سوزاک وکلامیدیا

مطالعات قبلی و جدید نشان داده اند که سوزاک یک عامل استریل پیوری است.

-هرپس تناسلی و هرپس زوستر

جوش های وزیکولار تناسلی که مشخصه عفونتHSV-2  هستند، موجب رها شدن گلبول های سفید به داخل ادرار می شوند. ممکن است پیوری با اورتریت و سرویسیت مرتبط باHSV-2  در ارتباط باشد.

-عفونت های HPV و HIV

در مطالعه ای نشان داده شده است که ترشحات مجرای ادراری مردان مبتلا به عفونت HPV ، می تواند حاوی سلول های التهابی باشد. پیوری با عفونت پیشرفته HIV در ارتباط است. در مطالعه دیگری مشخص شد که از بین 104 بیمار مبتلا به عفونت HIV  درمان نشده، 13 درصد پیوری داشتند.

-دیگر عفونت های ویروسی

عفونت های ویروسی مثل آدنوویروس، پولیوما ویروس BK و سیتومگالوویروس ممکن است موجب التهاب مثانه خونریزی دهنده در کودکان دارای سیستم ایمنی ناکار آمد شوند. با وجود این، این عفونت ها معمولاً ارتباطی با پیوری ندارند.

-سل ادراری-تناسلی

رایج ترین شکل سل خارج ریوی، بعد از لنفادنوپاتی، سل ادراری-تناسلی است که 27 درصد موارد را شامل می شود. هماچوری و پیوری جزء یافته های معمول در سل ادراری-تناسلی هستند.

-عفونت های قارچی

عفونت های کاندیدا یک منبع رایج از سپسیس ادراری در بیماران بستری در بیمارستان بخصوص افراد دارای سیستم ایمنی ناکارآمد می باشند. شایع ترین گونه، کاندیدا آلبیکانس است. با این وجود، کاندیدا گلابراتا، کاندیدا تروپیکالیس، کاندیدا کروزه ئی و دیگر گونه های کاندیدا هم موجب عفونت می شوند.

-عفونت های انگلی

تریکوموناس واژینالیس یکی از رایج ترین عفونتهای انگلی انسان در ایالات متحده و شایع ترین عفونت غیر ویروسی منتقله از راه جنسی می باشد.

تخمین زده شده است که 119 میلیون نفر از مردم دنیا دچار عفونت شیستوزوما هماتوبیوم هستند.

-شرایط التهابی و خود ایمنی

عامل بروز همزمان سندرم مثانه دردناک وسیستیت بینابینی که بطور اولیه در زنان اتفاق می افتد مشخص نیست. در یک ارزیابی از 122 بیماری که مشکوک به این شرایط بودند، 18 درصدشان دارای تست لکوسیت استراز مثبت و نیتریت منفی بودند که نشان دهنده استریل پیوری است. بیماری کاوازاکی اغلب با نشانه های استریل پیوری، هماچوری میکروسکوپی و دفع پروتئین مشخص می شود و با درگیری کلیه مرتبط است.

-التهاب خارج از مجرای ادراری و دیگر شرایط اورولوژیک

در مطالعه ای بر روی 210 بیمار بستری در بیمارستان که عفونتهای خارج از مجرای ادراری (پنومونی، سپتی سمی باکتریایی، عفونت داخل شکمی، عفونت روده و عفونتهای مجرای تناسلی زنانه) داشتند، مشخص شد که 15 درصدشان استریل پیوری داشتند.

ارزیابی بیماران مبتلا به استریل پیوری

<<تشخیص افتراقی بالینی، اپیدمیولوژیک و آزمایشگاهی‌ بیمار مبتلا به استریل پیوری>>

استریل پیوری

گرفتن تاریخچه و آزمایش فیزیکی به طور کامل جهت شناسایی عوامل بالقوه التهاب ادراری تناسلی مورد نیاز است. ارزیابی تخصصی از نظر عفونتهای منتقله از راه جنسی تضمین کننده است. ارزیابی بمنظور تشخیص عفونتهای باکتریایی، قارچی و انگلی در بیماران دارای تاریخچه بالینی کمک کننده است. بمنظور ارزیابی بیماران مبتلا به تب یا دارای دیگر علائم، تصویر برداری از شکم، کلیه ها و مثانه باید مد نظر قرار گیرد. وجود شرایط التهابی نزدیک به مجرای ادراری و بیماری سیستمیک باید در تشخیص افتراقی لحاظ شود. از نظر تاریخی، استریل پیوری نشانه مهمی از سل ادراری-تناسلی است اما عوامل متعددی باید مد نظر قرار گیرند. معیارهای لازم برای درمان موفقیت آمیز استریل پیوری شامل محدود کردن یا تفکیک نشانه های بالینی، کشت منفی یا یک واکنش  PCR منفی است. به دلیل تغیرات التهابی اساسی، پیوری ممکن است دائمی(پایدار) باشد.

تهیه شده توسط:
واحد تحقیق و توسعه (R & D) آزمایشگاه پاتوبیولوژی وحید
دکتر مهدی مقدم‌پور، دکتر محمد وحید دستجردی
تهیه شده توسط واحد تحقیق و توسعه (R & D) آزمایشگاه پاتوبیولوژی وحید: دکتر مهدی مقدم‌پور، دکتر محمد وحید دستجردی

:References